REIMAGINE RACING

REIMAGINE RACING

Подгответе се за уште една возбудлива сезона на АББ Светскиот шампионат на ФИА во Формула Е со најлесниот, најбрзиот и најефикасниот електричен тркачки автомобил на Jaguar.


„9-ТА СЕЗОНА Е НОВА ПРИЛИКА - НОВ ТРКАЧКИ АВТОМОБИЛ, НОВ ИЗГЛЕД НА JAGUAR TCS RACING И НОВИ ЛОКАЦИИ ЗА ФОРМУЛА Е. ЗНАЕМЕ ДЕКА АББ СВЕТСКИОТ ШАМПИОНАТ НА ФИА ВО ФОРМУЛА Е ЌЕ ПОНУДИ ВОЗБУДЛИВО ТРКАЊЕ ЗА НАВИВАЧИТЕ И НОВ ПРЕДИЗВИК ЗА ТИМОТ“.

ТАЛЕНТ, СТРАСТ И ТИМСКА РАБОТА

МИЧ ЕВАНС (MITCH EVANS)

МИЧ ЕВАНС (MITCH EVANS)

Мич Еванс го имаше своето деби во Светскиот шампионат во Формула Е со Jaguar во 2016 година. Почнал да се трка на возраст од 6 години, а на возраст од 16 години победил на Големата награда на Нов Зеланд, најмлад возач што победил на меѓународна трка за Голема награда. Во 2012 година Еванс ја освојува титулата во GP3, а следната година го освојува третото место во категоријата GP2. Во неговата најдобра сезона досега со четири победи и седум пати на подиумот, Еванс внесе неизвесност во шампионатот до последниот момент и сезоната ја заврши на извонредното второ место.
СЕМ БИРД (SAM BIRD)

СЕМ БИРД (SAM BIRD)

Сем Бирд му се придружи на тимот Jaguar TCS Racing пред почетокот на 7-та сезона на Светскиот шампионат во Формула Е и победи на трка во својот деби викенд. Тој стана познат по освојувањето на второто место во серијата GP2 во 2013 година, потоа победи во Светскиот шампионат на ФИА во издржливост во 2015 година, а следната година го освои второто место. Бирд е ветеран во Формула Е и е единствениот возач што победил на трка во првите седум сезони на шампионатот од 2014 до 2021 година.
ЏЕЈМС БАРКЛИ (JAMES BARCLAY)

ЏЕЈМС БАРКЛИ (JAMES BARCLAY)

Во ноември, 2015 година Џејмс беше избран за директор на тимот од програмата на Jaguar за АББ Светскиот шампионат на ФИА во Формула Е, а во 2021 година беше избран за генерален директор на Jaguar Land Rover Motorsport. Во изминативе шест сезони Џејмс го надгледуваше развојот на тимот како на патеката така и надвор од неа. Тој го водеше тимот во историската едноподруго победа во Рим и во освојувањето на второто место на Мич Еванс во минатата сезона.

АББ СВЕТСКИ ШАМПИОНАТ НА ФИА ВО ФОРМУЛА Е

ВРВНАТА РАМНОТЕЖА НА МОЌНОСТ И ЕФИКАСНОСТ

I-TYPE 6

СПЕЦИФИКАЦИИ

ЗАБРЗУВАЊЕ
0-60 mph за приближно


2.2секунди

0,6 секунди побрзо во споредба со I-TYPE 5

МОЌНОСТ
 


300kW

+100kW во споредба со I-TYPE 5

РЕЖИМ ЗА НАПАД
 


350kW

+115kW во споредба со I-TYPE 5

ТЕЖИНА
 


850kg

-50kg во споредба со I-TYPE 5

RACING REIMAGINED: DRIVING REINVENTED

Од тркачката патека на улиците: доживејте ја возбудата од тркачките перформанси со Jaguar I-PACE.
ОТКРИЈТЕ ПОВЕЌЕ

ТРАДИЦИЈА НА ИНОВАЦИИ

Репутацијата на Jaguar за перформанси, технологија и дизајн е искалена низ најпредизвикувачките патеки и шампионати во светот.
ОТКРИЈТЕ ПОВЕЌЕ


„СИТЕ НАШИ ПАРТНЕРИ РАБОТАТ НА РАЗВОЈ НА ВРВНАТА ТЕХНОЛОГИЈА И ГО СПОДЕЛУВААТ СФАЌАЊЕТО ДЕКА НАПРЕДОКОТ, СМЕЛОСТА И ИНОВАЦИИТЕ ЌЕ НИ ОВОЗМОЖАТ ДА ГИ ПОСТИГНЕМЕ НАШИТЕ ЦЕЛИ НА ПАТЕКАТА“.

НАШИТЕ ПАРТНЕРИ

ВКЛУЧЕТЕ СЕ

ПРОМОТИВНИ ПРОИЗВОДИ

ПРОМОТИВНИ ПРОИЗВОДИ

Прегледајте ја нашата онлајн продавница и пронајдете го совршениот подарок.
СЕ ТРКАМЕ ЗА ДА ИНОВИРАМЕ

СЕ ТРКАМЕ ЗА ДА ИНОВИРАМЕ

Чудесен дизајн и перформанси што го одземаат здивот. Истражете како нашето искуство од АББ Светскиот шампионат на ФИА во Формула Е се пренесува на нашите друмски електрични возила.
КАЛЕНДАР НА ТРКИ И ПЛАСМАНИ

КАЛЕНДАР НА ТРКИ И ПЛАСМАНИ

Бидете во тек со Jaguar TCS Racing и 9-та сезона на АББ Светскиот шампионат на ФИА во Формула Е.
ПРОМОТИВНИ ПРОИЗВОДИ

ПРОМОТИВНИ ПРОИЗВОДИ

Прегледајте ја нашата онлајн продавница и пронајдете го совршениот подарок.
СЕ ТРКАМЕ ЗА ДА ИНОВИРАМЕ

СЕ ТРКАМЕ ЗА ДА ИНОВИРАМЕ

Чудесен дизајн и перформанси што го одземаат здивот. Истражете како нашето искуство од АББ Светскиот шампионат на ФИА во Формула Е се пренесува на нашите друмски електрични возила.
КАЛЕНДАР НА ТРКИ И ПЛАСМАНИ

КАЛЕНДАР НА ТРКИ И ПЛАСМАНИ

Бидете во тек со Jaguar TCS Racing и 9-та сезона на АББ Светскиот шампионат на ФИА во Формула Е.