ТРКАЧКА ДНК

Иновацијата е движечка сила на тркањето којашто се проткајува во богатата историја на автомото спортот на Jaguar. Сите овие децении размислувавме креативно што е изводливо на патеката за да ви го пренесеме тоа на друмските модели.
ТРКАЧКА ДНК

Долгата и богата историја во автомото спортот секогаш беше предвесник за еволуцијата на нашите друмски автомобили. Нашиот влез во Формула Е ќе го продолжи ова наследство, одредувајќи го курсот за нашите идни електрични возила.

НАШИТЕ ТРКАЧКИ АВТОМОБИЛИ

JAGUAR XK120

JAGUAR XK120

Датум: 1948 - 1954
Максимална брзина: 200,5 km/h / 124,6 mph
Зафатнина на моторот: 3.442 cm3 / 201 ci
Моќност: 160 bhp / 119 kW
Факт: XK120 е најбрзиот сериски автомобил во светот при своето појавување
JAGUAR C-TYPE

JAGUAR C-TYPE

Датум: 1951 - 1953
Максимална брзина: 231,7 km/h / 144 mph
Зафатнина на моторот: 3.442 cm3 / 201 ci
Моќност: 207 bhp / 154 kW
Факт: Диск кочниците на C-Type стануваат стандард во автомобилите
JAGUAR D-TYPE

JAGUAR D-TYPE

Датум: 1954 - 1957
Максимална брзина: 260,7 km/h / 162 mph
Зафатнина на моторот: 3.442 cm3 / 210 ci
Моќност: 250 bhp / 186 kW
Факт: D-Type победи на трката во Ле Ман во 1955, 1956, 1957 година
JAGUAR XJS

JAGUAR XJS

Датум: 1975 - 1996
Максимална брзина: 246,2 km/h / 153 mph
Зафатнина на моторот: 4.235 cm3 / 258 ci
Моќност: 285 bhp / 212 kW
Факт: XJS победи на трката 24 часа во Спа во 1983 година
JAGUAR XJR

JAGUAR XJR

Датум: 1983 - 1991
Максимална брзина: 368,2 km/h / 229 mph
Зафатнина на моторот: 6.995 cm3 / 426 ci
Моќност: 750 bhp / 559 kW
Факт: XJR-12 ги освои првото и второто место во Ле Ман 1990 година
JAGUAR ФОРМУЛА 1 - R2 & R3

JAGUAR ФОРМУЛА 1 - R2 & R3

Датум: 2000 - 2004
Максимална брзина: 312,2 km/h / 194 mph
Зафатнина на моторот: 2.998 cm3 / 464 ci
Моќност: 770 bhp / 574 kW
Факт: Еди Ирвајн и Марк Вебер возеа за Ф1 тимот на Jaguar
JAGUAR Формула E I-TYPE 1

JAGUAR Формула E I-TYPE 1

Датум: 2016 - 2017
Максимална брзина: ограничена на 225,3 km/h / 140 mph
Зафатнина на моторот: нема податоци
Моќност: 200kW, еквивалентно на 270bhp
Факт: Jaguar се врати на трките во Формула Е во третата сезона, 2016/17
JAGUAR Формула E I-TYPE 2

JAGUAR Формула E I-TYPE 2

Датум: 2017 - 2018
Максимална брзина: ограничена на 225,3 km/h / 140 mph
Зафатнина на моторот: нема податоци
Моќност: 200kW, еквивалентно на 270bhp
Факт: Jaguar прв пат освои место на подиумот и прв пат освои пол позиција со моделот I‑TYPE 2 во четвртата сезона, 2017/18
JAGUAR ФОРМУЛА E I-TYPE 3

JAGUAR ФОРМУЛА E I-TYPE 3

Датум: 2018 - 2019
Максимална брзина: 250 km/h / 156 mph
Капацитет на батеријата: 52 kWh
Моќност: 250kW, еквивалентно на 335bhp
Факт: Jaguar I-TYPE 3 ја постигна првата победа за тимот во Формула Е на трката E-Prix во Рим во 2019 година - прва победа на Jaguar во меѓународниот автомото спорт од 1991 година.
JAGUAR ФОРМУЛА E I-TYPE 4

JAGUAR ФОРМУЛА E I-TYPE 4

Датум: 2019 - 2020
Максимална брзина: 280 km/h / 174 mph
Капацитет на батеријата: 52 kWh
Моќност: 250kW, еквивалентно на 335bhp
Факт: Jaguar I-TYPE 4 го има најлесниот и најефикасниот погонски систем на Jaguar Racing досега што доминантно победи на трката во Мексико Сити и освои пол позиција на трката во Сантјаго.

ЗНАЧАЈНИ НАСТАНИ ВО НАШАТА ИСТОРИЈА НА ТРКИ

JAGUAR XK120

JAGUAR XK120

1948-1954 – СИЛВЕРСТОУН & ЛЕ МАН

Целосно нов спортски автомобил и пробница за револуционерниот мотор XK на Jaguar, моделот XK120 е рангиран како најбрз сериски автомобил во светот. Во 1949 година, моделот XK120 победува во Силверстоун, а следната година, три возила XK120 дебитираат на трката во Ле Ман. Тоа е почетокот на нова ера во автомото трките.
JAGUAR C‑TYPE

JAGUAR C‑TYPE

1951-1953 – ЛЕ МАН

Во 1951 година, воздухопловниот инженер Малколм Сејер (Malcolm Sayer) доаѓа во Jaguar и со себе ги носи дисциплината и совршенството од аеронаутиката. Неговата прва задача, моделот C-Type, победува во Ле Ман, а возачот на второто возило Стирлинг Мос (Stirling Moss) го соборува најбрзиот круг на патеката. Во 1953 година, моделот C-Type повторно победува во Ле Ман и освојува три од првите четири позиции.
JAGUAR D‑TYPE

JAGUAR D‑TYPE

1954-1957 – ЛЕ МАН

Лошите временски услови му ја украдоа победата на моделот D-Type во Ле Ман во 1954 година, дури и по забележувањето на шокантна максимална брзина од 273,5 km/h (170 mph). Сепак, автомобилот со аеродинамичен облик го возврати ударот со победи во 1955, 1956 и 1957 година - година во која освои пет од првите шест позиции. Моделот D-Type до ден денес останува еден од најуспешните тркачки автомобили што е создаден.
JAGUAR XJS

JAGUAR XJS

1975-1996 – ETCC & СПА 24 ЧАСА

Во 1982 година, под знакот на TWR, британскиот тркач Том Вокиншо (Tom Walkinshaw) внесе тим со V12 XJS во Европскиот шампионат за туристички автомобили и постигна неколку победи во текот на шампионатот. Вокиншо го освојува европскиот шампионат за туристички автомобили во 1984 година во конкуренцијата на возачи, а во истата година победува на престижната трка Спа 24 часа.
JAGUAR XJR-9

JAGUAR XJR-9

1983-1991 – ДЕЈТОНА 24 ЧАСА & ЛЕ МАН

Автомобилите од моделот XJR со затворен кокпит се покажаа импресивни на светските патеки за издржливост - а најимпресивен меѓу нив е моделот XJR-9 од 1988 година. Суперавтомобилот со моќниот V12 мотор победува на трката Дејтона 24 часа, а потоа и во Ле Ман, каде што возачот Мартин Брандл (Martin Brundle) и Jaguar ги освојуваат првите места и во категоријата на возачи и во категоријата на производители.
JAGUAR Од R1 до R5

JAGUAR Од R1 до R5

2000-2004 – ФОРМУЛА 1

Авантурата на Jaguar во Формула 1 со Еди Ирвајн, поранешнен возач на Ferrari, резултираше со неколку освоени места на подиумот. Тимот служеше и како тренинг база на ценетиот австралиски возач Марк Вебер (Mark Webber). Ford беше сопственик на тимот а го водеше и инженерскиот дел. Jaguar разви три автомобили и сите беа со моторот Cosworth V10.
JAGUAR I‑TYPE 1

JAGUAR I‑TYPE 1

2016 – ФОРМУЛА E

Инспириран од нашето тркачко наследство и поткрепен со колектив од инженери и техничари коишто се признати во светот на трките, тимот Jaguar Racing и неверојатниот I-TYPE 1 влегуваат во Формула Е: смело, натпреварувачки и со ентузијазам кон трките.
JAGUAR I-TYPE 2

JAGUAR I-TYPE 2

2017 - ФОРМУЛА E

Со воведувањето на моделот I-TYPE 2 тимот Jaguar Racing ја запиша својата најуспешна сезона во Формула Е досега со бројни резултати во првите десет позиции. Моделот I-TYPE 2 наменски е направен за исцрпувачки трки низ градските улици, развива моќност до 200kw (270bhp) и потребни му се само 2,9 секунди за да забрза од 0 до 100km/h (0-60mph).
JAGUAR I-TYPE 3

JAGUAR I-TYPE 3

2018-2019 – ФОРМУЛА E

Jaguar I-TYPE 3 заедно со Мич Еванс, возачот од Нов Зеланд, направи историски подвиг за тимот Panasonic Jaguar Racing. Тимот ја освои првата победа во АББ светскиот шампионат на ФИА во Формула Е на E-Prix трката во Рим, во месец април 2019 година, и тоа е прва победа на Jaguar во меѓународниот автомото спорт од 1991 година.
JAGUAR I-TYPE 4

JAGUAR I-TYPE 4

2019-2020 – ФОРМУЛА E

Jaguar I-TYPE 4 го има најлесниот и најефикасниот погонски систем на Jaguar Racing досега и постигнува максимална брзина од 280 km/h. Овој автомобил доминантно победи на трката во Мексико Сити и освои пол позиција и место на подиумот на трката во Сантјаго. Сезоната заврши со 6 трки распоредени во период од 9 дена на затворена кружна тркачка патека на историскиот аеродром Берлин Темпелхоф во Германија. Тимот Panasonic Jaguar Racing го освои седмото место во шампионатот во конкуренција на тимови.
Jaguar I-TYPE 5

Jaguar I-TYPE 5

2021–2022 – ФОРМУЛА E


The Jaguar I-TYPE 5 има најсовремен погонски систем, сопствен развој на инженерите на Jaguar Racing, што се фокусира на ефикасност и намалена тежина. Во сезоната 2022 Jaguar I-TYPE 5 забележа четири победи, седум подиуми, пол позиција во Монако, а Мич Еванс направи историски подвиг со двојната победа во Рим.

Jaguar I-TYPE 6

Jaguar I-TYPE 6

2023-2024 – ФОРМУЛА E


Jaguar I-TYPE 6 е најнапредниот електричен тркачки автомобил на Jaguar. Тоа е првиот автомобил од ФИА Формула Е со преден и заден погонски систем, двоен регенеративен капацитет и без задни кочници. Во АББ Светскиот шампионат на ФИА во Формула Е во 2023 година, тимот на Jaguar TCS Racing го освои второто место со 292 поени, забележувајќи 11 подиуми, четири победи и три пол позиции.

ПРОДОЛЖЕТЕ ДА ИСТРАЖУВАТЕ

JAGUAR I-PACE

JAGUAR I-PACE

Од тркачката патека на улиците: искусете ги целосно електричните перформанси и автономијата на Jaguar I-PACE.
RACE CALENDAR AND STANDINGS

RACE CALENDAR AND STANDINGS

Бидете во тек со Jaguar TCS Racing и сезоната 2024 на АББ Светскиот шампионат на ФИА во Формула Е.
СЕ ТРКАМЕ ЗА ДА ИНОВИРАМЕ

СЕ ТРКАМЕ ЗА ДА ИНОВИРАМЕ

Чудесен дизајн и перформанси што го одземаат здивот. Истражете како нашето искуство од АББ Светскиот шампионат на ФИА во Формула Е се пренесува на нашите друмски електрични возила.
JAGUAR I-PACE

JAGUAR I-PACE

Од тркачката патека на улиците: искусете ги целосно електричните перформанси и автономијата на Jaguar I-PACE.
RACE CALENDAR AND STANDINGS

RACE CALENDAR AND STANDINGS

Бидете во тек со Jaguar TCS Racing и сезоната 2024 на АББ Светскиот шампионат на ФИА во Формула Е.
СЕ ТРКАМЕ ЗА ДА ИНОВИРАМЕ

СЕ ТРКАМЕ ЗА ДА ИНОВИРАМЕ

Чудесен дизајн и перформанси што го одземаат здивот. Истражете како нашето искуство од АББ Светскиот шампионат на ФИА во Формула Е се пренесува на нашите друмски електрични возила.