F‑TYPE PROJECT 7

Фузијата на класичен дизајн и висока технологија го прави најбрзиот Jaguar досега.

JAGUAR ВО СВОЈАТА НАЈЧИСТА ФОРМА

F‑TYPE Project 7 е спортски автомобил од колекционерско издание, во ограничена серија од само 250 возила низ целиот свет. Овој модел е најбрзиот и најмоќниот Jaguar досега, способен да постигне брзина од 96km/h за само 3,8 секунди и максимална брзина од 300km/h. Дизајниран е од страна на нашиот тим Special Vehicle Operations (SVO) и има една јасна цел - задоволство во возењето.

ИНСПИРАЦИЈА ЗА ДИЗАЈН

Инспирацијата за моделот Project 7 е нашето гордо тркачко минато. Неговото име е изведено од седумте победи на Jaguar на славната трка 24 часа Ле Ман. Три од овие историски победи ги освои нашиот легендарен модел од 1950-тите години D-type, модел којшто неодамна го прослави својот 60-ти роденден. Нашите дизајнери имаа задача да развијат модерен D-type. F‑TYPE Project 7 е возбудливото решение на поставената задача.

СПОЈ НА МОДЕРЕН И РЕТРО СТИЛ

Кај Project 7 дизајнерската крв на историскиот D-type се помеша со крвта на современиот F-TYPE, добитник на наградата светски дизајн на автомобил. Иако најистакнатиот детал од ретро стилот е уникатната грпка зад главата на возачот, течните, заоблени линии на D‑type преовладуваат во целиот дизајн.

yt:sGBMSLvggqA
ПРИВИЛЕГИЈА

„Идејниот автомобил Project 7 ја содржи суштината на тркачкото наследство на Jaguar во својата најчиста форма. Тоа е чудесно славење на страста, тимскиот дух и на самиот процес на дизајнирање. Тоа е вистинскиот Jaguar ... Тоа е нов класик модел“!

Сесар Пиери, Менаџер на одделот за креативен стручен дизајн, Jaguar Advanced Design

НОВА ИКОНА

Project 7 оригинално беше претставен како идеен автомобил едносед без покрив на фестивалот во Гудвуд во 2014 година. Оттогаш, како и со додавање на уште едно седиште и покрив, автомобилот доби врвна динамика со помош на најсовремените техники на дизајн. Крајниот резултат, во којшто можат да уживаат само 250 привилегирани сопственици, е чудесна моторна икона.

ПРЕЗЕМЕТЕ ЈА БРОШУРАТА
Откријте повеќе за возилата на Jaguar
КОНТАКТИРАЈТЕ НÈ
Контактирајте нè за Jaguar грижа за корисници или општи прашања
ЗАКАЖЕТЕ ТЕСТ ВОЗЕЊЕ
Организирајте тест возење преку вашиот локален продавач на Jaguar
ПРОНАЈДЕТЕ ПРОДАВАЧ
Пронајдете продавач на Jaguar блиску до вас