JAGUAR XE

Спортскиот седан редефиниран. Jaguar XE има нова палета на дизел мотори што е надградена со технологијата на делумно хибридно возило.

ПОГЛЕД ВО 360°

ЕМИСИЈА НА CO2 ПРИ КОМБИНИРАН ЦИКЛУС g/km
Од 112

ПОТРОШУВАЧКА НА ГОРИВО ПРИ КОМБИНИРАН ЦИКЛУС l/100km
Од 4,3

in2VwFPRc40

Возилата што се прикажани може да не се точните претставници на најновите обновувања и надградби. Некои опишани карактеристики може да зависат од пазарот или од погонската единица. Обратете се до Вашиот локален продавач на Jaguar за да ги добиете најновите спецификации.

ИЗБЕРЕТЕ ГО ВАШИОТ МОДЕЛ
Споредете ги карактеристиките и спецификациите една до друга.
КРЕИРАЈТЕ СВОЈ МОДЕЛ
Искористете го конфигураторот за да го создадете Вашиот совршен Jaguar XE.
ПРОНАЈДЕТЕ ПРОДАВАЧ
Побарајте продавач на Jaguar блиску до Вас.
ПРЕЗЕМЕТЕ ЈА БРОШУРАТА
Откријте повеќе за возилата на Jaguar
ДИЗАЈН
ИСТРАЖЕТЕ ЈА ВНАТРЕШНОСТА
ИСТРАЖЕТЕ ЈА ВНАТРЕШНОСТА

Луксузна внатрешност креирана околу Вас и Вашите сопатници. Уживајте во надградените удобни седишта од зрнеста кожа, или изберете го раскошот на кожата Windsor. Елементите Jaguar SportShift Selector и JaguarDrive Control се олицетворение на спортскиот дух на XE.

КРЕИРАЈТЕ СВОЈ МОДЕЛ
ПОГЛЕДНЕТЕ ЈА ГАЛЕРИЈАТА
КАРАКТЕРИСТИКИ НА ДИЗАЈНОТ
КАРАКТЕРИСТИКИ НА ДИЗАЈНОТ

Освежената внатрешност во стил на кокпит нуди извонредно ниво на комфор, а подигнатата централна конзола го збогатува спортското чувство.

КРЕИРАЈТЕ СВОЈ МОДЕЛ
ПОГЛЕДНЕТЕ ЈА ГАЛЕРИЈАТА
ИСТРАЖЕТЕ ЈА НАДВОРЕШНОСТА
ИСТРАЖЕТЕ ЈА НАДВОРЕШНОСТА

Мускулестиот став на XE ја нагласува неговата стилска појава и ги привлекува погледите. Премиум ЛЕД фаровите со препознатливи светла за дневно возење DRL, широката украсна маска и динамичниот преден одбојник го истакнуваат профилот на возилото.

КРЕИРАЈТЕ СВОЈ МОДЕЛ
ПОГЛЕДНЕТЕ ЈА ГАЛЕРИЈАТА
ИЗБЕРЕТЕ ГО ВАШИОТ МОДЕЛ
JAGUAR XE
Со поширок, понизок профил – Jaguar XE е извајан околу карактеристиките што го засилуваат неговиот самоуверен карактер.
ПОГЛЕДНЕТЕ ЈА ГАЛЕРИЈАТА
JAGUAR XE R-DYNAMIC
R-Dynamic опремата за каросерија оди еден чекор понатаму во изразувањето на спортскиот карактер на XE. Оваа опрема се карактеризира со спортски преден одбојник, спортски странични прагови и декоративен панел под задниот одбојник во боја на каросеријата.
ПОГЛЕДНЕТЕ ЈА ГАЛЕРИЈАТА
JAGUAR XE R-DYNAMIC BLACK
Беспрекорната елеганција на црната боја (Black). Прекрасно изразена. Jaguar XE R-Dynamic Black.
ПОГЛЕДНЕТЕ ЈА ГАЛЕРИЈАТА
ПЕРФОРМАНСИ
ПЕРФОРМАНСИ НА ВОЗЕЊЕ
ПЕРФОРМАНСИ НА ВОЗЕЊЕ

XE е познат по својата динамична управливост којашто сега е подобрена со најсовремени технологии за возење и напредни карактеристики. Подгответе се за возбудливо возење.

НАСОЧУВАЊЕ НА ВРТЕЖНИОТ МОМЕНТ <br>ПРЕКУ КОЧЕЊЕ
НАСОЧУВАЊЕ НА ВРТЕЖНИОТ МОМЕНТ <br>ПРЕКУ КОЧЕЊЕ

Беспрекорна рамнотежа во распределбата на вртежниот момент помеѓу тркалата. Системот му обезбедува поголема самодоверба на возачот со поддржување на агилноста и стабилноста на возилото во кривините.

ПОГЛЕДНЕТЕ ГИ СПЕЦИФИКАЦИИТЕ
ПОГОН НА СИТЕ ТРКАЛА (AWD)
Системот Погон на сите тркала (AWD) на Jaguar XE ги подобрува перформансите и контролата на возилото. Вградениот софтвер Интелигентна динамика на погонот (IDD) ги анализира тековните услови на патот и ја распределува моќноста помеѓу тркалата за да се постигне динамичка управливост на секаква подлога.
МОТОРИ
Бензинските и дизел моторите од нашата палета се дизајнирани да ја комбинираат ниската потрошувачка на горивото со глатките перформанси. Помоќните дизел мотори се надградени со технологијата на делумно хибридно возило што нуди уште пониска потрошувачка на гориво и поголема префинетост со помош на паметниот регенеративен систем.
ПАКЕТ DYNAMIC HANDLING
Унапредување на естетиката на возилото и на Вашето доживување при возењето. Овој опционален пакет се карактеризира со системите Динамика којашто може да се конфигурира, Прилагодлива динамика, црвени шепи на кочниците, спојлер на капакот на багажниот простор,​ предни кочници со дијаметар од 355mm и задни кочници од 325mm.
ТЕХНОЛОГИЈА ВО АВТОМОБИЛ
ЕДНОСТАВНОСТА КАКО СТАНДАРД
ЕДНОСТАВНОСТА КАКО СТАНДАРД

Стандардни карактеристики на Pivi:

• Екран на допир од 10"
• DAB дигитално радио
• Посредник со нов дизајн
• Apple CarPlay® 1
• Android AutoTM 2
• Remot 3


Надградете го системот во Pivi Pro4 и ќе бидете во друштво со најновото од вештачката интелегенција за системите за автомобил. Овие новитети обезбедуваат карактеристики каков што е самоукиот систем за навигација, за да можете да уживате во целосно поврзано патување.

ЕДЕН ПОГЛЕД ЗА ИНФОРМАЦИИТЕ
ЕДЕН ПОГЛЕД ЗА ИНФОРМАЦИИТЕ

Изберете некој од бројните прикази, вклучувајќи ја 3Д навигацијата на цел екран, информациите за возење, или накратко погледнете што емитира аудио системот, а сето тоа на новиот Интерактивен дисплеј за возачот со екран од 12,3 инчи со висока резолуција.


Опционалниот Head-up дисплеј5 на ветробранското стакло ги прикажува главните информации. На приказот во боја можете едноставно да ги видите брзината на Вашето возило, избраниот степен на пренос и насоките за навигација.

АУДИО СИСТЕМ MERIDIAN™
АУДИО СИСТЕМ MERIDIAN™

Британската компанија MeridianTM Audio се грижи за музичкото доживување. Тука не се работи само за погласна музика. Тука се работи за интензивирање на музиката преку длабок, чист и реален звук со помош на комбинацијата од напредна технологија за акустика и стратешки позиционираните звучници. На тој начин се создава аудио платформа - ние ја нарекуваме „звучна сцена“ - што точно одговара за внатрешноста на XE. Изберете еден од опционалните аудио системи, MeridianTM или MeridianTM со опкружувачки звук. ​

ГРИЖА ЗА ВАШАТА ПОВРЗЛИВОСТ
Пакетот Online6 нуди дополнително поврзани услуги преку вградената SIM картичка и обезбедува пристап до:​

• Неограничен број на медиуми за проследување​
• Онлајн препознавање говор
• Временска прогноза
• Онлајн синхронизација на календарот
ЗАБАВА ЗА СИТЕ
Изберете го опционалниот систем Wi-Fi овозможено со податочен план7 и ќе можете да користите:​

• Услуги на медиуми за проследување по Ваш избор
• До 20GB податоци месечно
• Подобра врска преку антена
• Повеќе поврзани уреди
БЕЗЖИЧНО ПОЛНЕЊЕ
Опционалниот уред за безжично полнење со засилувач на телефонскиот сигнал Ви овозможува да полните компатибилни паметни телефони без потреба од пристан за полнење. Кога сте во автомобилот, Вашиот телефон ќе ја користи антената на возилото за да добие подобар сигнал и да овозможи почисти повици.
ЈОНИЗАЦИЈА НА ВОЗДУХОТ ВО КАБИНАТА СО ФИЛТЕР ЗА ПМ2,5 ЧЕСТИЧКИ
Опционалната NanoeTM јонизација се грижи за здравјето на возачот и неговите сопатници. Со активирање на овој систем, специјално дизајнираниот филтер ќе ги привлекува и задржува фините честички и алергените од надворешниот воздух, како ПМ2,5, прав и полен.
ПРАКТИЧНОСТ И БЕЗБЕДНОСТ
ПРАКТИЧЕН ПРОСТОР ЗА БАГАЖ
Со опцијата за делливи задни седишта со соборување, слободно соборете го вториот ред на седишта и спакувајте го целиот Ваш багаж. Дури и ако Ви се рацете зафатени, можете да имате комотен пристап до крајната врата со помош на опционалната крајна врата со електромоторен погон со функцијата активирање со гестикулација. Оваа функција ви овозможува едноставно отворање и затворање на крајната врата
КЛУЧ ЗА АКТИВИРАЊЕ
Отпорен на вода и на удари, целосно новиот Клуч за активирање8 Ви овозможува да го отклучите, заклучите и стартувате Вашето возило. Значи, без оглед на тоа какви активности на отворен простор сте планирале со Вашите пријатели, повеќе нема потреба од конвенционални клучеви за автомобил.
ВНАТРЕШЕН РЕТРОВИЗОР CLEARSIGHT
Опционалната најсовремена технологија Ви овозможува непречен поглед зад вашиот Jaguar XE9. На Вашиот внатрешен ретровизор се прикажува видео во живо што го снима камерата поставена во капсулата на антената. Ова видео во живо обезбедува постојана видливост без оглед на тоа што се наоѓа зад Вас.
СИСТЕМИ ЗА ПОМОШ НА ВОЗАЧОТ
Jaguar XE има системи за помош на возачот што овозможуваат поедноставно возење низ град и паркирање, а при возењето по автопат нудат поголемо уживање. Овие технологии се грижат да Ве ослободат од стресот при возењето со што го унапредуваат Вашето возење.
ПРОДОЛЖЕТЕ ДА ИСТРАЖУВАТЕ
ИЗБЕРЕТЕ ГО ВАШИОТ JAGUAR XE
Тука можете да ја видите целата серија на модели, со голем избор на врвни дизајнерски решенија, додатоци и достапни технологии.
ИЗБЕРЕТЕ ГО ВАШИОТ МОДЕЛ
ГАЛЕРИЈА
Строгата грижа за секој детаљ отсекогаш била основа на нашите возила. XE е извајан околу карактеристиките што го засилуваат неговиот самоуверен карактер.
ПОГЛЕДНЕТЕ ЈА ГАЛЕРИЈАТА
СПЕЦИФИКАЦИИ
Истражете ги подобрените детали. Дознајте повеќе за перформансите на моторот, димензиите и потрошувачката на гориво.
ПОГЛЕДНЕТЕ ГИ СПЕЦИФИКАЦИИТЕ
СОВРШЕНОТО ВОЗЕЊЕ ЗАПОЧНУВА ОВДЕ

Најнапредниот, најефикасниот и најпрефинетиот спортски седан произведен од Jaguar досега. Искористете го конфигураторот за да го создадете Вашиот совршен Jaguar XE.

КРЕИРАЈТЕ СВОЈ МОДЕЛ
JAGUAR <br> ДОДАТОЦИ
JAGUAR ДОДАТОЦИ

Дефинирајте го Вашиот XE со внесување на Вашиот карактер во него. Персонализирајте го со помош на широката палета од опции и додатоци, од уред за безжично полнење со засилувач на телефонскиот сигнал до напречни кровни носачи.

ПРОНАЈДЕТЕ ДОДАТОЦИ
КОЛЕКЦИЈАТА <br> JAGUAR
КОЛЕКЦИЈАТА JAGUAR

Нашите автомобили и нивниот дизајн се инспирација за нашиот ексклузивен асортиман на луксузна облека, додатоци и подароци.

ИЗБЕРЕТЕ ГО ВАШИОТ МОДЕЛ
Споредете ги карактеристиките и спецификациите една до друга.
КРЕИРАЈТЕ СВОЈ МОДЕЛ
Искористете го конфигураторот за да го создадете Вашиот совршен Jaguar XE.
ПРОНАЈДЕТЕ ПРОДАВАЧ
Побарајте продавач на Jaguar блиску до Вас.
ПРЕЗЕМЕТЕ ЈА БРОШУРАТА
Откријте повеќе за возилата на Jaguar

†Наведените вредности се пресметани според NEDC2 (New European Driving Cycle – Нов европски циклкус на возење) од официјалните WLTP (Worldwide harmonised Light vehicle Test Procedure – Светска хармонизирана постапка за испитување на лесни возила) тестови на производителот во согласност со прописите на ЕУ. Овие вредности служат само за споредба. Во реалност овие вредности можат да се разликуваат. Вредностите за емисијата на CO2 и за потрошувачката на гориво можат да варираат во зависност од вградените тркала и опционалната опрема. Вредностите за NEDC2 се пресметуваат со помош на државната формула од вредностите за WLTP еквивалентни на тие што би биле според стариот NEDC тест. Потоа може да се наметне точната даночна стапка.


Погледнете ги WLTP вредностите.
WLTP (Светска хармонизирана постапка за испитување на лесни возила) е новата официјална ЕУ постапка што се користи за пресметка на стандардизираните вредности за потрошувачката на гориво и емисијата на CO2 за патнички автомобили. Со оваа постапка се мери потрошувачката на гориво, потрошувачката на енергија, автономијата и емисијата на издувни гасови. Со неа се обезбедуваат вредности коишто се поблиски до реалните вредности од секојдневното возење. Возилата се испитуваат со опционална опрема и со посложена постапка за испитување и профил за возење.


1 Вашиот автомобил е подготвен за Apple CarPlay. Услугите што се нудат преку Apple CarPlay зависат од достапноста на функцијата во Вашата земја. За подетални информации погледнете на https://www.apple.com/uk/ios/feature-availability/#apple-carplay.

2 Вашиот автомобил е подготвен за Android Auto. Услугите што се нудат преку Android Auto зависат од достапноста на функцијата во Вашата земја. За подетални информации погледнете на https://www.android.com/auto/.

3 Jaguar Remote содржи претплатнички услуги што можат да се продолжат по почетниот услов за којшто Ве советувал Вашиот продавач на Jaguar. Апликацијата Jaguar Remote ќе треба да ја преземете од Apple App Store/Google Play Store.

4 Connected Navigation ќе бара дополнителна претплата по почетниот услов за којшто Ве советувал Вашиот продавач на Jaguar.

5 На некои пазари бара соларно стакло. Правците на навигацијата се појавуваат на ветробранското стакло само кога во возилото е вграден системот Pivi Pro.

6 Може да се применува политика за фер користење. Вклучува претплата од 1 година што може да се продолжи по почетниот услов за којшто Ве советувал Вашиот продавач на Jaguar.

7 Се применува политика за фер користење. По искористувањето на 20GB пред истекот на еден месец, брзината и функционалноста може да се намалат до крајот на месецот. За подетални информации во однос на политиката за фер користење, а поврзани со оваа функција, погледнете ги условите за користење на InControl Pivi Pro на www.jaguar.com/pivi-pro-terms. Времето на репродукција зависи од провајдерот и резолуцијата на видео содржината. ХД видео содржина значително ја зголемува количината на искористените податоци.

8 Клучот за активирање може да се наполни за приближно два часа и обезбедува до десет дена работен век на батеријата.

9 Подлежи на локалните прописи. Ако корисниците на бифокални или прогресивни (варифокални) наочари не можат едноставно да го прилагодат фокусот на дигиталната слика на ретровизорот ClearSight, тие можат да го вратат нормалниот режим на ретровизорот во секое време.


Опционалните карактеристики и нивната достапност можат да се разликуваат според спецификацијата на возилото (модел и погонски систем) и пазарот, или пак бараат инсталирање на друга опрема за да можат да се вградат. За подетални информации контактирајте со Вашиот локален продавач или конфигурирајте го Вашето возило онлајн.


Возачите треба да ги користат функциите-во-автомобил само кога тоа е безбедно. Возачите мораат да бидат сигурни дека имаат целосна контрола над возилото за сето време.


Карактеристиките на Pivi и InControl, услугите од трети страни, опциите и нивната достапност и понатаму се во зависност од пазарот – проверете кај Вашиот локален продавач на Jaguar за нивната достапност и целосните услови за користење на локалниот пазар. Одредени функции доаѓаат со претплата што ќе бара подоцнежно обновување по почетниот услов за којшто Ве советувал Вашиот продавач. Не може да се гарантира поврзливост со мобилната мрежа на секоја локација. Информациите и сликите што се прикажани во однос на InControl технологијата, вклучувајќи екрани или секвенци, се предмет на ажурирања на софтверот, контрола на верзијата и други системски/визуелни измени во зависност од избраните опции.


Meridian е регистриран заштитен знак на Meridian Audio Ltd. Trifield и уредот three fields е регистриран заштитен знак на Trifield Productions Ltd.

Apple CarPlay е регистриран заштитен знак на Apple Inc. Може да се применуваат условите за користење на крајниот корисник на Apple Inc.

Android Auto е регистриран заштитен знак на Google LLC.