НОВИОТ JAGUAR F‑PACE

Нашиот луксузен SUV со високи перформанси ги соединува наградуваниот дизајн, ефикасноста на Jaguar и интуитивните технологии за да Ви понуди несекојдневно чувство при секое патување. Сега е достапен и како Plug-in хибрид.

ПОГЛЕД ВО 360
ИСТРАЖЕТЕ ГО ОВОЈ МОДЕЛ

ЕМИСИЈА НА CO2 ПРИ КОМБИНИРАН ЦИКЛУС g/km
Од 54

ПОТРОШУВАЧКА НА ГОРИВО ПРИ КОМБИНИРАН ЦИКЛУС l/100km
Од 2,4

ИЗБЕРЕТЕ ГО ВАШИОТ МОДЕЛ
Споредете ги карактеристиките и спецификациите една до друга.
КРЕИРАЈТЕ СВОЈ МОДЕЛ
Искористете го конфигураторот за да го создадете Вашиот совршен Jaguar F-PACE.
ПРЕЗЕМЕТЕ ЈА БРОШУРАТА
Погледнете ги и преземете ги најновите брошури за Jaguar.
ПРОНАЈДЕТЕ ПРОДАВАЧ
Побарајте продавач на Jaguar блиску до Вас.
дизајн
ИСТРАЖЕТЕ ЈА <br>ВНАТРЕШНОСТА
ИСТРАЖЕТЕ ЈА ВНАТРЕШНОСТА

Го земавме во предвид секој детаљ од внатрешноста за да создадеме катче за релаксација за Вас и Вашите сопатници. Во внатрешноста на Jaguar F‑PACE и Jaguar F‑PACE R‑Dynamic ќе забележите првокласни материјали, нови комбинации од бои и поголем комфор на седиштата.

КРЕИРАЈТЕ СВОЈ МОДЕЛ
ПОГЛЕДНЕТЕ ЈА ГАЛЕРИЈАТА
КАРАКТЕРИСТИКИ<br> НА ДИЗАЈНОТ
КАРАКТЕРИСТИКИ НА ДИЗАЈНОТ

Редизајнираната внатрешност на F‑PACE се карактеризира декоративни површини што се обложени со вештачка кожа Luxtec или со природна кожа, материјали што се меки на допир и избор на привлечни завршни обработки. Естетиката го содржи најдоброто од британската мајсторска изработка и се грижи за незаборавно доживување во возењето.

КРЕИРАЈТЕ СВОЈ МОДЕЛ
ПОГЛЕДНЕТЕ ЈА ГАЛЕРИЈАТА
ИСТРАЖЕТЕ ЈА <br>НАДВОРЕШНОСТА
ИСТРАЖЕТЕ ЈА НАДВОРЕШНОСТА

Едноделната хауба, подлабоката украсна маска, новите двојни фарови со „Ј“ потпис и пошироките отвори за воздух го збогатуваат динамичниот став на Jaguar F-PACE и неговата појава на патот. Новите интегрирани завршни елементи на издувниот систем1 го воздигнуваат редизајнираниот заден одбојник и дополнително го нагласуваат решителниот став на возилото.

КРЕИРАЈТЕ СВОЈ МОДЕЛ
ПОГЛЕДНЕТЕ ЈА ГАЛЕРИЈАТА
ПЕРФОРМАНСИ
ПЕРФОРМАНСИ <br>НА ВОЗЕЊЕ
ПЕРФОРМАНСИ НА ВОЗЕЊЕ

F‑PACE ги спојува восхитувачките перформанси со интелигентните технологии за возење.

PLUG-IN <br>HYBRID
НОВИОТ JAGUAR F‑PACE PLUG‑IN HYBRID SUV

Новиот F‑PACE Plug‑in Hybrid овозможува помала потрошувачка на гориво и нулта емисија на издувни гасови кога возите во режим за електрично возило.

ИСТРАЖЕТЕ ГО ОВОЈ МОДЕЛ
SVR
F‑PACE SVR

Со својот 5.0-литарски V8 мотор со супер полнач и максимална брзина од 286 km/h, F‑PACE SVR е врвниот SUV со високи перформанси на Jaguar.

ИСТРАЖЕТЕ ГО ОВОЈ МОДЕЛ
ПОГЛЕДНЕТЕ ГИ СПЕЦИФИКАЦИИТЕ
ХИБРИДНА, БЕНЗИНСКА ИЛИ ДИЗЕЛ ПОГОНСКА ЕДИНИЦА
Како погонска единица во F-PACE се користи некоја од нашите делумни хибридни единици со бензински и дизел мотори, со опцијата за целосно новиот Jaguar Plug-in Hybrid, за оние коишто сакаат уште повеќе да ги намалат потрошувачката на гориво и емисијата на CO2. Сите трансмисии се автоматски со 8 степени на пренос.
УНИКАТНО ЗА JAGUAR
Изберете меѓу целосно динамички перформанси и минимална потрошувачка на гориво. Системот JaguarDrive Control нуди побрзо менување на степените на пренос во динамичкиот (Dynamic) режим и порана промена во повисок степен на пренос во еко (Eco) режимот. Режимот дожд-мраз-снег (Rain, Ice, Snow) префрла во помеко движење во услови на мал зафат на тркалата со површината.
ПРАКТИКУВАЈТЕ СМИРЕНО ВОЗЕЊЕ
Системот Погон на сите тркала со Интелигентна динамика на погонот на Jaguar е систем за погон на сите тркала што предвидува. Додека системите на останатите производители се активираат само откако автомобилот ќе ја изгуби тракцијата, нашиот систем превентивно го префрла вртежниот момент кон предните тркала за да ја одржува контролата и смиреното возење пред да се изгуби зафатот со подлогата.
ТЕХНОЛОГИЈА ВО АВТОМОБИЛ
ЕДНОСТАВНОСТА КАКО СТАНДАРД

Стандардни карактеристики на Pivi:

• Екран на допир од 11,4"
• DAB дигитално радио
• Посредник со нов дизајн
• Apple CarPlay® 2
• Android Auto™ 3
• Remote4

Надградете го системот во Pivi Pro5 и ќе бидете во друштво со најновото од вештачката интелегенција за системите за автомобил. Овие новитети обезбедуваат карактеристики каков што е самоукиот систем за навигација, за да можете да уживате во целосно поврзано патување.

ЕДЕН ПОГЛЕД ЗА ИНФОРМАЦИИТЕ

Изберете некој од бројните прикази, вклучувајќи ја 3Д навигацијата на цел екран, информациите за возење, или накратко погледнете што емитира аудио системот, а сето тоа на новиот опционален Интерактивен дисплеј за возачот со екран од 12,3“ со висока резолуција.

Опционалниот Head-up дисплеј 6 на ветробранското стакло ги прикажува главните информации. На приказот во боја можете едноставно да ги видите брзината на вашето возило, избраниот степен на пренос и насоките за навигација.

АУДИО СИСТЕМ MERIDIAN™

Британската компанија MeridianTM Audio се грижи за музичкото доживување. Тука не се работи само за погласна музика. Тука се работи за интензивирање на музиката преку длабок, чист и реален звук со помош на комбинацијата од напредна технологија за акустика и стратешки позиционираните звучници. На тој начин се создава аудио платформа - ние ја нарекуваме „звучна сцена“ - што точно одговара за внатрешноста на F‑PACE. Изберете еден од опционалните аудио системи, MeridianTM или MeridianTM со опкружувачки звук.

МИР И ТИШИНА

Со активното исклучување на буката од патот, благодарејќи на иновативната технологија од аудио експертите MeridianTM Audio7, и намаленото ниво на вибрации, F-PACE нуди зголемен комфор за Вас и Вашите сопатници.

ГРИЖА ЗА ВАШАТА ПОВРЗЛИВОСТ
Пакетот Online8 нуди дополнително поврзани услуги преку вградената SIM картичка и обезбедува пристап до:

• Неограничен број на медиуми за проследување
• Онлајн препознавање говор
• Временска прогноза
• Онлајн синхронизација на календарот
ЗАБАВА ЗА СИТЕ
Изберете го опционалниот систем Wi-Fi овозможено со податочен план9 и ќе можете да користите:

• Услуги на медиуми за проследување по Ваш избор
• До 20GB податоци месечно
• Подобра врска преку антена
• Повеќе поврзани уреди
БЕЗЖИЧНО ПОЛНЕЊЕ
Опционалниот уред за безжично полнење со засилувач на телефонскиот сигнал Ви овозможува да полните компатибилни паметни телефони без потреба од пристан за полнење. Кога сте во автомобилот, Вашиот телефон ќе ја користи антената на возилото за да добие подобар сигнал и да овозможи почисти повици.
ЈОНИЗАЦИЈА НА ВОЗДУХОТ ВО КАБИНАТА СО ФИЛТЕР ЗА ПМ2,5 ЧЕСТИЧКИ
Опционалната NanoeTM јонизација се грижи за здравјето на возачот и неговите сопатници. Со активирање на овој систем, специјално дизајнираниот филтер ќе ги привлекува и задржува фините честички и алергените од надворешниот воздух, како ПМ2,5, прав и полен.
ПРАКТИЧНОТ И БЕЗБЕДНОСТ
ПРАКТИЧЕН ПРОСТОР ЗА БАГАЖ
F‑PACE има багажен простор од 778 литри1, 10 дури и кога во вториот ред на седишта се сместени Вашите пријатели и семејството. Кога Ви треба дополнителен простор за багаж, можете да го соборите вториот ред и да добиете корисен простор од 1.82710 литри. Без оглед дали се работи за работен ден или за викенд, F‑PACE совршено ги исполнува Вашите потреби.
КЛУЧ ЗА АКТИВИРАЊЕ
Отпорен на вода и на удари, целосно новиот Клуч за активирање11 Ви овозможува да го отклучите, заклучите и стартувате Вашето возило. Значи, без оглед на тоа какви активности на отворен простор сте планирале со Вашите пријатели, повеќе нема потреба од конвенционални клучеви за автомобил.
ПИКСЕЛ ЛЕД ФАРОВИ СО ПРЕПОЗНАТЛИВО СВЕТЛО ЗА ДНЕВНО ВОЗЕЊЕ DRL
Опционалните Пиксел ЛЕД фарови имаат анимирани трепкачи за правец. Прилагодливиот светлосен сноп обезбедува поголема видливост во темница, а во исто време, автоматски го дели светлосниот сноп за да спречи заслепување на возилата што се движат од спротивната насока.
СИСТЕМИ ЗА ПОМОШ НА ВОЗАЧОТ
Jaguar F‑PACE има системи за помош на возачот што овозможуваат поедноставно возење низ град и паркирање, а при возењето по автопат нудат поголемо уживање. Овие технологии се грижат да Ве ослободат од стресот при возењето со што го унапредуваат Вашето возење.
ПРОДОЛЖЕТЕ ДА ИСТРАЖУВАТЕ
ИЗБЕРЕТЕ ГО ВАШИОТ JAGUAR F‑PACE
Тука можете да ја видите целата серија на модели, со голем избор на врвни дизајнерски решенија, додатоци и достапни технологии.

ИЗБЕРЕТЕ ГО ВАШИОТ МОДЕЛ
ГАЛЕРИЈА
Строгата грижа за секој детаљ отсекогаш била основа на нашите возила. Новиот Jaguar F‑PACE. Уживање во секој детаљ.

ПОГЛЕДНЕТЕ ЈА ГАЛЕРИЈАТА
СПЕЦИФИКАЦИИ
Истражете ги подобрените детали. Дознајте повеќе за перформансите на моторот, димензиите и потрошувачката на гориво.

ПОГЛЕДНЕТЕ ГИ СПЕЦИФИКАЦИИТЕ
СОВРШЕНОТО ВОЗЕЊЕ ЗАПОЧНУВА ОВДЕ

Луксузен SUV со високи перформанси што нуди практичност и ефикасност. Искористете го конфигураторот за да го создадете Вашиот совршен Jaguar F‑PACE.

КРЕИРАЈТЕ СВОЈ МОДЕЛ
JAGUAR ДОДАТОЦИ
JAGUAR ДОДАТОЦИ

Создадете возило што навистина одговара на Вашиот животен стил. Персонализирајте го F-PACE со бројните функционални и практични Jaguar додатоци.

ПРОНАЈДЕТЕ ДОДАТОЦИ
КОЛЕКЦИЈАТА JAGUAR
КОЛЕКЦИЈАТА JAGUAR

Нашите автомобили и нивниот дизајн се инспирација за нашиот ексклузивен асортиман на луксузна облека, додатоци и подароци.

ДОЗНАЈТЕ ПОВЕЌЕ
ИЗБЕРЕТЕ ГО ВАШИОТ МОДЕЛ
Споредете ги карактеристиките и спецификациите една до друга.
КРЕИРАЈТЕ СВОЈ МОДЕЛ
Искористете го конфигураторот за да го создадете Вашиот совршен Jaguar F-PACE.
ПРЕЗЕМЕТЕ ЈА БРОШУРАТА
Погледнете ги и преземете ги најновите брошури за Jaguar.
ПРОНАЈДЕТЕ ПРОДАВАЧ
Побарајте продавач на Jaguar близу вас

Наведените вредности се пресметани според NEDC2 (New European Driving Cycle – Нов европски циклкус на возење) од официјалните WLTP (Worldwide harmonised Light vehicle Test Procedure – Светска хармонизирана постапка за испитување на лесни возила) тестови на производителот во согласност со прописите на ЕУ. Овие вредности служат само за споредба. Во реалност овие вредности можат да се разликуваат. Вредностите за емисијата на CO2 и за потрошувачката на гориво можат да варираат во зависност од вградените тркала и опционалната опрема. Вредностите за NEDC2 се пресметуваат со помош на државната формула од вредностите за WLTP еквивалентни на тие што би биле според стариот NEDC тест. Потоа може да се наметне точната даночна стапка.

Погледнете ги WLTP вредностите
WLTP (Светска хармонизирана постапка за испитување на лесни возила) е новата официјална ЕУ постапка што се користи за пресметка на стандардизираните вредности за потрошувачката на гориво и емисијата на CO2 за патнички автомобили. Со оваа постапка се мери потрошувачката на гориво, потрошувачката на енергија, автономијата и емисијата на издувни гасови. Со неа се обезбедуваат вредности коишто се поблиски до реалните вредности од секојдневното возење. Возилата се испитуваат со опционална опрема и со посложена постапка за испитување и профил за возење.
1 Во зависност од погонската единица.

2 Вашиот автомобил е подготвен за Apple CarPlay. Услугите што се нудат преку Apple CarPlay зависат од достапноста на функцијата во Вашата земја. За подетални информации погледнете на https://www.apple.com/uk/ios/feature-availability/#apple-carplay.

3 Вашиот автомобил е подготвен за Android Auto. Услугите што се нудат преку Android Auto зависат од достапноста на функцијата во Вашата земја. За подетални информации погледнете на https://www.android.com/auto/.

4 Remote содржи претплатнички услуги што можат да се продолжат по почетниот услов за којшто Ве советувал Вашиот продавач на Jaguar. Апликацијата Jaguar Remote ќе треба да ја преземете од Apple App Store/Google Play Store.

5 Connected Navigation ќе бара дополнителна претплата по почетниот услов за којшто Ве советувал Вашиот продавач на Jaguar.

6 На некои пазари бара соларно стакло. Правците на навигацијата се појавуваат на ветробранското стакло само кога во возилото е вграден системот Pivi Pro.

7 Опционална карактеристика.

8 Може да се применува политика за фер користење. Вклучува претплата од 1 година што може да се продолжи по почетниот услов за којшто Ве советувал Вашиот продавач на Jaguar

9 На сликата е прикажан додатокот Jaguar Click and Go, се продава посебно. Без таблет. Се применува политика за фер користење. По искористувањето на 20GB пред истекот на еден месец, брзината и функционалноста може да се намалат до крајот на месецот. За подетални информации во однос на политиката за фер користење, а поврзани со оваа функција, погледнете ги условите за користење на InControl Pivi Pro на www.jaguar.com/pivi-pro-terms. Времето на репродукција зависи од провајдерот и резолуцијата на видео содржината. ХД видео содржина значително ја зголемува количината на искористените податоци.

10 Воден волумен е индустрискиот стандард, чијашто вредност се добива кога багажниот простор ќе се наполни со течност. Волуменот се мери до таванот. Конфигурацијата и вкупниот волумен на багажниот простор се менуваат во зависност од моделот и дали возилото е опремено со резервно тркало со нормална димензија или со тенко резервно тркало.

11 Клучот за активирање може да се наполни за приближно два часа и обезбедува до десет дена работен век на батеријата.


Опционалните карактеристики и нивната достапност можат да се разликуваат според спецификацијата на возилото (модел и погонски систем) и пазарот, или пак бараат инсталирање на друга опрема за да можат да се вградат. За подетални информации контактирајте со Вашиот локален продавач или конфигурирајте го Вашето возило онлајн.


Возачите треба да ги користат функциите-во-автомобил само кога тоа е безбедно. Возачите мораат да бидат сигурни дека имаат целосна контрола над возилото за сето време.


Карактеристиките на Pivi и InControl, услугите од трети страни, опциите и нивната достапност и понатаму се во зависност од пазарот – проверете кај Вашиот локален продавач на Jaguar за нивната достапност и целосните услови за користење на локалниот пазар. Одредени функции доаѓаат со претплата што ќе бара подоцнежно обновување по почетниот услов за којшто Ве советувал Вашиот продавач. Не може да се гарантира поврзливост со мобилната мрежа на секоја локација. Информациите и сликите што се прикажани во однос на InControl технологијата, вклучувајќи екрани или секвенци, се предмет на ажурирања на софтверот, контрола на верзијата и други системски/визуелни измени во зависност од избраните опции.


Meridian е регистриран заштитен знак на Meridian Audio Ltd. Trifield и уредот three fields е регистриран заштитен знак на Trifield Productions Ltd.
Apple CarPlay е регистриран заштитен знак на Apple Inc. Може да се применуваат условите за користење на крајниот корисник на Apple Inc.
Android Auto е регистриран заштитен знак на Google LLC.
NanoeTM е регистриран заштитен знак на Panasonic Corporation.