• Jaguar F‑PACE

  Најпрактичниот спортски автомобил на Jaguar.

 • Jaguar E‑PACE

  E‑PACE е првиот компактен СУВ на Jaguar. Тој е уникатна комбинација на изглед, агилност и динамично возење.

 • Jaguar I‑PACE

  Претставување на првиот целосно електричен перформансен SUV на Jaguar.

 • Jaguar F‑TYPE

  Моќен, агилен и сосема посебен, F‑TYPE е вистински спортски автомобил на Jaguar.

 • Jaguar XE

  Најнапредниот, најефикасниот и најпрефинетиот спортски седан на Jaguar досега.

 • Jaguar XF

  Вистински беспрекорни перформанси, апсолутно задоволство во возењето.

 • Jaguar XJ

  Драматична комбинација на убавина, луксуз и моќност.

Спецификации

XJ LWB Luxury

2.0 i4 240 БЕНЗИНСКИ СО ТУРБО ПОЛНАЧ

Отвори сѐ
Затвори сѐ
Мотори и перформанси

Мотори

Цилиндри/вентили по цилиндер 4/4
Пречник/Òд (mm) 87,5 / 83,1
Зафатнина (cm3) 1,999
Максимална моќност EEC-PS (kW) 240 (177)
@ врт./мин. 5,500
Максимален вртежен момент EEC-Nm (lb.ft.) 340 (251)
@ врт./мин. 2000-4000
Степен на компресија 10,0:1
Трансмисија Автоматска трансмисија со 8 степени на пренос

Перформанси

Забрзување 0-100 km/h (0-60 mph) во секунди 7,9 (7.5)
Максимална брзина km/h (mph) 241 (150)
Димензии и тежина

Димензии

Трага на предните тркала (mm) 1,626
Трага на задните тркала (mm) 1,604
Вкупна висина (mm) 1,460
Меѓуоскино растојание (mm) 3,157
Вкупна должина (mm) 5,255
Вкупна ширина заедно со ретровизорите (mm) 2,105
Вкупна ширина со склопени ретровизори (mm) 1,899
Круг на вртење (m) 12.3

Тежина

Тежина од kg (lbs) 1755 (3,869)
Бруто тежина на возилото kg (lbs)  2320 (5,115)
Потрошувачка на гориво
Во град l/100km (mpg) 11,7 (24.1)
Надвор од град l/100km (mpg) 6,7 (42.2)
Комбиниран циклус l/100km (mpg) 8,5 (33.2)
CO2 (g/km) 199
Капацитет на резервоарот за гориво (литри, приближно) 80