• Jaguar F‑PACE

  Најпрактичниот спортски автомобил на Jaguar.

 • Jaguar E‑PACE

  E‑PACE е првиот компактен СУВ на Jaguar. Тој е уникатна комбинација на изглед, агилност и динамично возење.

 • Jaguar I‑PACE

  Претставување на првиот целосно електричен перформансен SUV на Jaguar.

 • Jaguar F‑TYPE

  Моќен, агилен и сосема посебен, F‑TYPE е вистински спортски автомобил на Jaguar.

 • Jaguar XE

  Најнапредниот, најефикасниот и најпрефинетиот спортски седан на Jaguar досега.

 • Jaguar XF

  Вистински беспрекорни перформанси, апсолутно задоволство во возењето.

 • Jaguar XJ

  Драматична комбинација на убавина, луксуз и моќност.

Спецификации

XE R-SPORT

2.0L 4-ЦИЛИНДРИЧЕН 180КС ДИЗЕЛ АВТОМАТСКА ТРАНСМИСИЈА (RWD)

Отвори сѐ
Затвори сѐ
ПРЕГЛЕД
број на седишта 5
Комбиниран циклус l/100km 4.2
Емисија на јаглероден диоксид (g/km) 109-111
Капацитет на резервоарот за гориво (литри, приближно) 56
МОТОРИ И ПЕРФОРМАНСИ

МОТОРИ

Зафатнина (cm3) 1,999
Максимална моќност EEC-KC (kW) 180 (132)
@ врт./мин. 4,000
Максимален вртежен момент EEC-Nm 430
@ врт./мин. 1,750-2,500

ПЕРФОРМАНСИ

Максимална брзина km/h 228
Забрзување 0-100 km/h во секунди 7.8
ДИМЕНЗИИ И ТЕЖИНА

ДИМЕНЗИИ

Трага на предните тркала (mm) 1,596-1,607
Трага на задните тркала (mm) 1,573-1,608
Вкупна висина (mm) 1,416-1,462
Меѓуоскино растојание (mm) 2,835
Вкупна должина (mm) 4,672
Вкупна ширина заедно со ретровизорите (mm) 2,075
Вкупна ширина со склопени ретровизори (mm) 1,967
Слободно растојание до подлогата, потполно натоварен (mm) 110-119
Круг на вртење (m) 11.22
Зафатнина на багажниот простор (литри) 455

ТЕЖИНА

Тежина од (kg) 1,505
Бруто тежина на возилото (kg) 2,135
ПОТРОШУВАЧКА НА ГОРИВО
Во град l/100km 5.0-5.1
Надвор од град l/100km 3.7
Комбиниран циклус l/100km 4.2
Капацитет на резервоарот за гориво (литри, приближно) 56
Емисија на јаглероден диоксид (g/km) 109-111