• Jaguar F‑PACE

  Најпрактичниот спортски автомобил на Jaguar.

 • Jaguar E‑PACE

  E‑PACE е првиот компактен СУВ на Jaguar. Тој е уникатна комбинација на изглед, агилност и динамично возење.

 • Jaguar I‑PACE

  Претставување на првиот целосно електричен перформансен SUV на Jaguar.

 • Jaguar F‑TYPE

  Моќен, агилен и сосема посебен, F‑TYPE е вистински спортски автомобил на Jaguar.

 • Jaguar XE

  Најнапредниот, најефикасниот и најпрефинетиот спортски седан на Jaguar досега.

 • Jaguar XF

  Вистински беспрекорни перформанси, апсолутно задоволство во возењето.

 • Jaguar XJ

  Драматична комбинација на убавина, луксуз и моќност.

ТАБЕЛА

Табела

ТАБЕЛА - ВОЗАЧИ
ВОЗАЧ ТИМ БОДОВИ
1
Себастиен Буеми
Рено е.дамс
50
2
Лука ди Граси
АБТ Шефлер Ауди Спорт
28
3
Нико Прост
Рено е.дамс
24
4
Феликс Розенквист
Махиндра Рејсинг
19
5
Сем Бирд
ДС Вирџин Рејсинг
18
6
Ник Хајдфелд
Махиндра Рејсинг
17
7
Антонио Феликс да Коста
МС Амлин Андрети
10
8
Оливер Тарвеј
НекстЕВ НИО
10
9
Робин Фријнс
МС Амлин Андрети
8
10
Даниел Абт
АБТ Шефлер Ауди Спорт
8
11
Жером д’Амброзио
Фарадеј Фјучр Драгон Рејсинг
6
12
Жан Ерик Верње
Тачита
4
13
Нелсон Пике
НекстЕВ НИО
3
14
Маро Енгел
Вентури
2
15
Стефан Саразин
Вентури
1
16
Хозе Марија Лопез
ДС Вирџин Рејсинг
1
17
Лоик Дувал
Фарадеј Фјучр Драгон Рејсинг
1
18
Адам Керол
Панасоник Јагуар Рејсинг
0
19
Ма Кинг Хуа
Тачита
0
20
Мич Еванс
Панасоник Јагуар Рејсинг
0
ТАБЕЛА - ТИМОВИ
ТИМ БОДОВИ
1
Рено е.дамс
74
2
АБТ Шефлер Ауди Спорт
36
3
Махиндра Рејсинг
36
4
ДС Вирџин Рејсинг
19
5
МС Амлин Андрети
18
6
НекстЕВ НИО
13
7
Фарадеј Фјучр Драгон Рејсинг
7
8
Тачита
4
9
Вентури
3
10
Панасоник Јагуар Рејсинг
0

СЛЕДНА ТРКА: БУЕНОС АИРЕС - 18.02.17

Уличната кружна патека во Пуерто Мадеро змијулесто се протега околу живописните пејсажи на паркот Микаела Бастидас и лагуната Коипос. Омилена за возачите, патеката во Буенос Аирес е единствена патека домаќин во сите три сезони на Формула Е.

ПРЕТСТАВУВАЊЕ НА ТРКАТА