xj
JAGUAR XJ

XJ е врвниот седан на Jaguar, совршената комбинација на најсовремена технологија, спортска динамика и богат луксуз.

360° НАДВОРЕШНОСТ

ЕМИСИЈА НА CO2 g/km
Од 185*

ПОТРОШУВАЧКА НА ГОРИВО при комбиниран циклус l/100km
Од 7.0*

КРЕИРАЈТЕ СВОЈ МОДЕЛ

Искористете го конфигураторот за да го создадете вашиот совршен Jaguar
ЗАКАЖЕТЕ ТЕСТ ВОЗЕЊЕ
Организирајте друмско тест возење преку продавачот што е најблизу до вас
ПРЕЗЕМЕТЕ БРОШУРА
Откријте повеќе за возилата на Jaguar
ПРОНАЈДЕТЕ ЗАСТАПНИК
Побарајте продавач на Jaguar близу вас

XJ го редефинира поимот за луксузен автомобил. Тој е драматична комбинација од убавина, луксуз и моќност. Обезбедува агилност и нуди освежувачко динамично доживување во возењето. За патниците, кабината претставува место за комфор и релаксирање. XJ се карактеризира со целосно ЛЕД фарови и крајни светла како и со системот InControl Touch Pro како дел од стандардната опрема, заедно со мноштво други надградби и во внатрешноста и на надворешноста. Ниту еден автомобил не изгледа и не возбудува како XJ.

КРЕИРАЈТЕ СВОЈ МОДЕЛ
ИСТРАЖЕТЕ ЈА НАДВОРЕШНОСТА
http://cdn.raffine.eu/api/v1/image/5085/w/1366.jpg
https://cdn-jaguarlandrover.com/system/ext_360/xj/xj_**.jpg
кликнете за да комуницирате
http://cdn.raffine.eu/system/ext_360/xj/xj_00_m.jpg
https://cdn-jaguarlandrover.com/system/ext_360/xj/xj_**_m.jpg
кликнете за да комуницирате
ИСТРАЖЕТЕ ЈА ВНАТРЕШНОСТА
ИСТРАЖЕТЕ ЈА ВНАТРЕШНОСТА
https://cdn-jaguarlandrover.com/system/int_360/xj_my19/
кликнете за да комуницирате
кликнете за да комуницирате
Ресет
Излез
ИСТРАЖЕТЕ ЈА ВНАТРЕШНОСТА
https://cdn-jaguarlandrover.com/system/int_360/xj_my19_driven/
кликнете за да комуницирате
кликнете за да комуницирате
Ресет
Излез
СТАНДАРДНО ИЛИ ГОЛЕМО МЕЃУОСКИНО РАСТОЈАНИЕ

Стандардно меѓуоскино растојание (SWB) или Големо меѓуоскино растојание (LWB), секој XJ е совршена средина за работа или за одмор во слободното време. Моделите со LWB се карактеризираат и со простор за нозете поголем од еден метар и со уникатно „лимузинско“ возење со изменети поставки на воздушното потпирање за уште поголем комфор.

ИЗБЕРЕТЕ ГО ВАШИОТ МОДЕЛ
ГЛАВНИ КАРАКТЕРИСТИКИ
ПОДВИЖЕН ДИЗАЈН
Самоуверениот стил на XJ вклучува импресивна, исправена предна украсна маска со мрежест детаљ, моќни целосно ЛЕД фарови и впечатливи ЛЕД крајни светла со уникатна графика со тенка декоративна линија. Моќниот карактер на XJ се отсликува во нискиот, широк став и долгата, затегната странична линија.
ИСТРАЖЕТЕ ЈА НАДВОРЕШНОСТА
Погледнете го видеото
ВНАТРЕШЕН МИР
Со исклучителен луксуз, низ целата внатрешност на XJ ќе откриете квалитетна мајсторска избработка којашто го издвојува од останатите. Со XJ никогаш нема само да патувате, вас ќе ве превезуваат на друго место.
ИСТРАЖЕТЕ ЈА ВНАТРЕШНОСТА
МОЌЕН, СО БРЗА РЕАКЦИЈА, ПАМЕТЕН
Секој мотор на XJ нуди извонредна комбинација од перформанси, префинетост и ефикасност. На располагање се V6 турбодизел мотор или три бензински мотори. Меѓу бензинските мотори се и 3.0-литарскиот V6 мотор со компресор и моќниот 5.0-литарски V8 575PS мотор со компресор на XJR575. Сите мотори се карактеризираат со функцијата Stop/Start за дополнително унапредување на ефикасноста на горивото и намалување на емисијата на CO2 кај XJ.
ИСТРАЖЕТЕ ГО ДОЖИВУВАЊЕТО ВО ВОЗЕЊЕТО
УБАВИНА. СИЛА. АГИЛНОСТ
Целосно алуминиумската конструкција на каросеријата на XJ не само што се одликува со јакост и крутост, туку се одликува и со екстремно мала тежина. Споена со заковки и без ниту еден заварен спој, 100-процентната алуминиумска монокок конструкција на шасијата и каросеријата, го позиционира XJ меѓу автомобилите со најмала тежина во неговата класа. Одличниот однос моќност/тежина ги унапредува сите аспекти на перформансите, а монокок конструкцијата нуди зголемена крутост за унапредена управливост како и одлични придобивки за безбедноста.
ИСТРАЖЕТЕ ГО ДОЖИВУВАЊЕТО ВО ВОЗЕЊЕТО
ДОБРО ПОВРЗАН АВТОМОБИЛ
Со функцијата Remote Premium којашто сега е стандард во моделот XJ, можете да го набљудувате вашето возило од вашиот паметен телефон. Проверете го нивото на горивото, заклучете го вашиот автомобил далечински, поставете ја идеалната температува во кабината и пронајдете го вашиот XJ едноставно со функцијата Remote Beep and Flash (звучен и визуелен сигнал). А откако ќе влезете во вашето возило, системот Touch Pro, најсовремениот систем од следната генерација за информации и забава за автомобил кај XJ, ви ги носи сите битни елементи за контрола и светот на забавата на дофат на раката.
ИСТРАЖЕТЕ ЈА ТЕХНОЛОГИЈАТА ВО АВТОМОБИЛ
XJ50 SPECIAL EDITION

Инспириран од минатото, проектиран во сегашноста. Моделот Special Edition по повод 50-годишнината, ги слави 50-те години на XJ со ексклузивни дизајнерски решенија и педантно внимание кон деталите.

ИСТРАЖЕТЕ ГО XJ50
НОВ ДИЗЕЛ, БЕНЗИНСКИ ИЛИ ЕЛЕКТРИЧЕН?

Нашите тековни бензински мотори и новите дизел мотори се најчистите и најефикасните мотори што сме ги произвеле досега. Нашиот нов електричен погонски систем е иднината на возењето. Кој е вистинскиот за вас?

КОЈ Е ВИСТИНСКИОТ ЗА ВАС?
ИСТРАЖЕТЕ ЈА СЕРИЈАТА МОДЕЛИ

Прегледајте ја серијата XJ и откријте ја вашата совршена комбинација на перформанси, управливост и комфор.

ИЗБЕРЕТЕ ГО ВАШИОТ МОДЕЛ

**Погледнете ги WLTP вредностите.

WLTP (Светска хармонизирана постапка за испитување на лесни возила) е нова официјална ЕУ постапка што се користи за пресметка на стандардизираните вредности за потрошувачката на гориво и емисијата на CO2 за патнички автомобили. Со оваа постапка се мери потрошувачката на гориво, потрошувачката на енергија, автономијата и емисијата на издувни гасови. Со неа се обезбедуваат вредности коишто се поблиски до реалните вредности од секојдневното возење. Возилата се испитуваат со опционална опрема и со посложена постапка за испитување и профил за возење.

Наведените вредности се според официјалните тестови на производителот во согласност со прописите на ЕУ. Овие вредности служат само за споредба. Во реалност овие вредности можат да се разликуваат. Вредностите за емисијата на CO2 и за потрошувачката на гориво можат да варираат во зависност од вградените тркала и опционалната опрема.