ВНАТРЕШНОСТ

Во F‑TYPE вие и автомобилот станувате едно. Секој аспект од неговата 1+1 конфигурација е дизајниран да создаде врска. Тој се обмотува околу вас, издигајќи го вашето доживување при возењето на поголеми височини.

Внатрешноста на F‑TYPE пренесува комбинација на функционална ергономија со спортски стил низ неговиот кокпит со прецизно обмислен дизајн, низ неговите едноставни елементи за контрола и низ неговата јасна инструмент табла.

Внатрешноста е освежена за да се надгради префинетоста додека се задржува фокусот на возачот. Секој елемент беше преиспитан. Новите тенки седишта со мала тежина се најголемата измена, а кај седиштата Performance се нуди опционално ладење. Обновувањето дури и на најситните детали како што се новите завршни обработки на конзолата и хромираните нагласени делови на вратите и воланот го збогатуваат чувството на луксуз.

КРЕИРАЈТЕ СВОЈ МОДЕЛ
ВЕРЗИИ
НОВИОТ F‑TYPE CHEQUERED FLAG

Со својата динамична внатрешност, Chequered Flag ја отелотворува возбудата. Седиштата Performance со втиснатиот знак и воланот со греење со црвен знак на горниот дел се дел од неговите уникатни карактеристики.

ПОГЛЕДНЕТЕ ЈА ГАЛЕРИЈАТА
ПЕРСОНАЛИЗАЦИЈА

Со извонредното ниво на избор, внатрешноста на F‑TYPE е можност да го изразите вашиот карактер. Скројте го стилот на внатрешноста со множеството од најразлични шевови, материјали и комбинации на бои. Многу е едноставно F‑TYPE да го направите ваш совршен спортски автомобил.

ЕЛЕМЕНТИ ЗА КОНТРОЛА ОРИЕНТИРАНИ КОН ВОЗАЧОТ
Инструментите се едноставни, јасни и читливи, со два големи аналогни мерачи - основните во спортски автомобил. Дизајнот на воланот со три краци ги вклучува главните функции за едноставна контрола. Кај моделите со автоматска трансмисија, лопатките монтирани зад воланот ви овозможуваат последователно да ги избирате степените на пренос со врвовите на прстите без да ти тргате рацете од воланот.
СЕДИШТА СО МАЛА ТЕЖИНА
Новите Sport и Performance седишта на F‑TYPE се проектирани имајќи ги на ум спортските автомобили. Магнезиумската конструкција со мала тежина на седиштата ги олеснува за повеќе од 8kg* во споредба со моделите од претходната генерација. Со својот модернизиран облик, овие седишта завземаат помал простор овозможувајќи поширок опсег на позиции за седење. Седиштата Performance обезбедуваат подобра странична поддршка во текот на спортското возење и опција за ладење за поголем комфор.

*Споредбена заштеда во тежината за седиштата Performance.
Погледнете го видеото
yt:fUsizUZpYZw
ПРИЛАГОДЛИВО ВНАТРЕШНО ОСВЕТЛУВАЊЕ
Притиснете го копчето Start и внатрешноста на F‑TYPE ќе оживее со каскада од светла. Прилагодливото внатрешно осветлување дава уште поголема можност за персонализација преку изборот на бои, фосфорно сина, светло сина, бела, корално розева или црвена, што ќе одговараат на вашето расположение или стил. Активирајте го динамичкиот режим и осветлувањето на рачките на вратите, на централната конзола и во групата инструменти драматично се префрлува во црвена боја.
БАГАЖЕН ПРОСТОР
Багажниот простор кај F‑TYPE Coupé го дизајниравме за да создадеме спортски автомобил што се совпаѓа со секаков животен стил. Неговиот багажен простор може да се натпреварува со багажниот простор на некои добро познати семејни хечбек автомобили – до 408 литри. За уште поедноставен пристап до багажниот простор, крајната врата може да се отвори или затвори со допир на копчето со опционалната функција крајна врата со електромоторен погон*.

*Само кај моделот Coupé.

Дизајниран да даде право уживање во возењето, техничкото совршенство на F‑TYPE нуди пространство од можности што ќе одговараат на барањата на секој возач и на секој пат. Coupé или Convertible, погон на задните тркала или погон на сите тркала, рачна или автоматска трансмисија, серијата модели F‑TYPE нуди по нешто за секој тип на возач. Дизајнирајте го и креирајте го својот совршен F‑TYPE со помош на нашиот конфигуратор или пријавете го вашиот интерес.

КРЕИРАЈТЕ СВОЈ МОДЕЛ

1Споредба за намалување на тежината со седиштата Performance. Возилата што се прикажани во филмовите може да не се точните претставници на најновите надградби и унапредувања. Обратете се до вашиот локален продавач на Jaguar за да ги добиете најновите спецификации.
2Само за моделот Coupé.

СПОРЕДЕТЕ ГИ НАШИТЕ ВОЗИЛА
Додајте до три модели за споредба
Url
ЗАКАЖЕТЕ ТЕСТ ВОЗЕЊЕ
Организирајте друмско тест возење преку продавачот што е најблизу до вас
Url
ПРЕЗЕМЕТЕ БРОШУРА
Откријте повеќе за возилата на Jaguar
Url
ПРОНАЈДЕТЕ ЗАСТАПНИК
Побарајте продавач на Jaguar близу вас
Url