• Jaguar F‑PACE

  Најпрактичниот спортски автомобил на Jaguar.

 • Jaguar E‑PACE

  E‑PACE е првиот компактен СУВ на Jaguar. Тој е уникатна комбинација на изглед, агилност и динамично возење.

 • Jaguar I‑PACE

  Претставување на првиот целосно електричен перформансен SUV на Jaguar.

 • Jaguar F‑TYPE

  Моќен, агилен и сосема посебен, F‑TYPE е вистински спортски автомобил на Jaguar.

 • Jaguar XE

  Најнапредниот, најефикасниот и најпрефинетиот спортски седан на Jaguar досега.

 • Jaguar XF

  Вистински беспрекорни перформанси, апсолутно задоволство во возењето.

 • Jaguar XJ

  Драматична комбинација на убавина, луксуз и моќност.

Спецификации

F‑TYPE R-DYNAMIC CONVERTIBLE

3.0L V6 380KC SUPERCHARGED РАЧНА ТРАНСМИСИЈА

Отвори сѐ
Затвори сѐ
МОТОРИ И ПЕРФОРМАНСИ

МОТОРИ

Цилиндри/вентили по цилиндeр 6/4
Пречник/Òд 84.5/89
Зафатнина (cm3) 2,995
Максимална моќност EEC-KC (kW) 380 (280)
@ врт./мин. 6,500
Максимален вртежен момент EEC-Nm 460
@ врт./мин. 3,500-5,500
Степен на компресија 10.5:1
Трансмисија Рачна, 6 степени на пренос

ПЕРФОРМАНСИ

Забрзување 0-100 km/h во секунди 5.5
Максимална брзина km/h 275
ДИМЕНЗИИ И ТЕЖИНА

ДИМЕНЗИИ

Трага на предните тркала (mm) 1,585
Трага на задните тркала (mm) 1,627
Висина (mm) 1,308
Меѓуоскино растојание (mm) 2,622
Вкупна должина (mm) 4,482
Вкупна ширина заедно со ретровизорите (mm) 2,042
Вкупна ширина со склопени ретровизори (mm) 1,923
Круг на вртење (m) 10.7
Зафатнина на багажниот простор (литри) 207

ТЕЖИНА

Тежина од (kg) 1,604
Бруто тежина на возилото (kg) 2,050
ПОТРОШУВАЧКА НА ГОРИВО
Во град l/100km 13.5
Надвор од град l/100km 7.6
Комбиниран циклус l/100km 9.8
Емисија на јаглероден диоксид (g/km) 234
Капацитет на резервоарот за гориво (литри, приближно) 70

*The top speed of F‑TYPE SVR is reduced to 300km/h when fitted with the deployable rear spoiler.

†1,585 - 20" тркала

‡1,627 - 20" тркала

Сите прикажани вредности се со технологијата интелигентен Stop/Start.
Прикажаните тежини се однесуваат на возила со стандардна спецификација. Опционалните додатоци ја зголемуваат тежината.
Прикажаните вредности се резултат на локални тестови на произведувачот во согласност со законите на ЕУ. Вистинската потрошувачка на гориво на возилото може да се разликува од потрошувачката добиена со вакви тестови и овие вредности се наменети само за споредба.